Fruška gora, Kosmaj ili Tara? Vikendice i dalje tražene, ali manje nego pre

U 2024. godini tržište vikendica u Srbiji stabilizovalo se nakon izraženog pada koji je usledio prethodne godine. Prema izveštaju RGZ-a, broj prodatih vikendica ostao je na istom nivou kao u 2023, kada je – u odnosu na 2022. godinu – došlo do pada od čak 27 odsto. Najnoviji podaci takođe sugerišu da je 81 odsto vikendica prodato sa placem, dok je 19 odsto prodato u kombinaciji sa drugim, pomoćnim objektima ili dodatnim zemljištem.
U međuvremenu, lane je došlo do blagih oscilacija u cenama i broju transakcija, ali su trendovi sve skupa stabilni, što ukazuje na i dalje prisutno interesovanje građana za ovu vrstu nekretnine. Najviše se traže vikendice u Vojvodini, a posebno sledeće lokacije: Fruška gora, Sremska Kamenica, okolina Novog Sada, Deliblatska peščara. Sever naše zemlje dominira sa čak 50 odsto ukupne vrednosti prometa vikendica na nacionalnom nivou, a jedan od razloga za to je ekspanzija prodaje placeve, između ostalog, zbog plodne, visokokvalitetne zemlje. Dakle, oni koji eventualno razmišljaju o agro biznisu, u Vojvodini vide veliki potencijal.
Ostale popularne opštine s prometom vikendica su Inđija, Čajetina, Subotica, Grocka, Sombor, ali i Sopot, Kosmaj, Avala. Okolina Beograda je izuzetno tražena godinama unazad, jer su te vikendice locirane blizu glavnog grada, a opet dovoljno izolovane, u srcu prirode i šume. U vreme kada se živi užurbano i stresno, mnogi biraju vikendice do kojih će lako stići – automobilom do sat ili dva sata vožnje, i gde će leti pronaći oazu mira i hlada. Takve destinacije su idealne za „beg iz grada“ vikendom i ne zahtevaju preveliko planiranje.
Sopot je zabeležio najskuplju transakciju u segmentu vikendica tokom 2023. godine, vrednu 350.000 evra. U 2024. Ta čast je pripala kući u Sremskoj Kamenici, koja je kupljena za 300.000 evra, pokazuju podaci RGZ-a.
Raspon cena sve širi
Iako ne dominira tržištem nepokretnosti po obimu i vrednosti kao stanovi ili kuće, segment vikendica zadržava svoje mesto zahvaljujući specifičnoj potražnji - pre svega za onim što smo već pomenuli, a to su intimna utočišta u prirodi i beg iz urbanih sredina.
Cene su se u 2024. kretale u širokom rasponu - od simboličnih 1.000 evra pa sve do 300.000 evra. To govori i o diverzitetu tržišta, primetnom i kod stanogradnje, budući da cene kvadrata stanova značajno variraju i među samim opštinama prestonice, a posebno uzimajući u obzir nacionalni prosek. Konkeretno u slučaju vikendica, na tržištu se mogu naći skromne, neretko montažne kuće u seoskim sredinama, ali raste broj i luksuznih vila u elitnim „vikend zonama“. One najčešće dolaze „u paru“ sa malim saunama u dvorištu, najsavremenijom opremom, bazenom.
Pojedine vikendice su opremljene tako da izgledaju kao prave male wellness oaze – sa saunama, đakuzijima i terasama s prelepim pogledom na prirodno okruženje, dok je za one koji rade na daljinu sve važnije da imaju stabilan internet, prostor za rad i tišinu. U poslednje tri godine, sve je više i digitalnih nomada – mahom programera, dizajnera, pisaca, prevodilaca i drugih – koji zakupljuju ili kupuju vikendice i kuće van grada. Fruška gora, Tara, Rtanj, Zlatibor i Kosmaj su im omiljene lokacije.
Životni stil, a ne samo investicija
Kupci danas biraju vikendice iz više razloga, a trend je krenuo usred pandemije, kada se javila izrazita potreba za fizičkom distancom, a onda i psihološkom. Šire gledano, beg u vikendicu nam pruža mogućnost da se distanciramo i od gradske buke, gužve, zagađenog vazduha i brzog ritma života, što su veliki stresori koji utiču na mentalno i fizičko zdravlje. Uz to, mnogi vikendice koriste za sadnju povrća i voća, manju poljoprivredu ili čak imaju životinje, tako da se ponovo povezuju sa prirodom umesto da borave u stanu, u četiri zida.
Već smo pomenuli da su najtraženije zone koje kombinuju prirodno okruženje, dobru saobraćajnu povezanost i razvijenu infrastrukturu, a u eri sve fleksibilnijeg stila života i rada na daljinu - vikendica neretko postaje sekundarni dom, a ne samo sezonska destinacija. Kupovina vikendice, posebno u ruralnim krajevima, može biti jeftinija i jednostavnija opcija od kupovine stana u velikom gradu. Za mnoge, vikendica je i mesto okupljanja porodice i prijatelja - za praznike, rođendane, roštiljanje, dok u drugim situacijama može doneti i zaradu.
U skladu sa rastom vrednosti vikendica u određenim zonama, raste i potencijal za biznis sa izdavanjem. Naime, kuću možeizdavati i spojiti lepo i korisno – dok imate svoju imovinu i oazu za odmor kada god poželite, ujedno zarađujete od rentiranja onim danima/mesecima kada je vi ne koristite. Obratite pažnju i na vikendice oko Drine i Tare, jer se odlično kotiraju i leti i zimi. Doduše, one jesu malo udaljenije od prestonice, ali se dugoročno mogu isplatiti.
Trendovi i dalja očekivanja
Iako su neki tržišni impulsi splasnuli u odnosu na pandemijski period, vikendice su pronašle svoje trajno mesto na tržištu nekretnina. U skladu sa sve izraženijim trendom održivog života, povezivanja s prirodom i fleksibilnog rada – ovaj segment bi mogao postati još značajniji u godinama koje dolaze.
Ipak, i kupci su sada probirljiviji, te više pažnje obraćaju na pravni status nekretnine, kvalitet gradnje, pristup infrastrukturi i blizinu većih urbanih centara. Za investitore, ovo tržište ostaje atraktivno, ali i vrlo diferencirano, jer su lokacija, uređenost objekta i pravni status zemljišta i dalje ključni faktori prilikom kupovine.