Kondominijumi osvajaju Beograd: Da li ste za novi vid života u zajednici?

Beogradsko tržište nekretnina sve više liči na svetske metropole – ne samo po cenama, već i po tipu stanovanja. Tako su i kod nas sve popularniji kondominijumi – zatvorene stambene zajednice koje nude više od kvadrata, zidova i privatnosti u četiri zida. U najširem smislu, kondominijum (eng. condo) predstavlja privatno vlasništvo nad stambenom jedinicom u okviru zajednice drugih jedinica.
Ali šta zapravo dobijate kada kupite stan u takvom kompleksu?
Za razliku od običnog stana u zgradi, kupovinom stana u kondominijumu postajete vlasnik ne samo svog prostora, već i udela u svim zajedničkim delovima zgrade: od hola, lifta i teretane, preko igraonice, recepcije, dvorišta i bazena, pa do garaže. Održavanje svih tih sadržaja organizuje profesionalna uprava zgrade, a vi plaćate mesečne troškove koji se najčešće kreću između 100 i 300 evra.
Šta nudi prestonica?
U zavisnosti od lokacije i cenovnog ranga, kondominijumi u glavnom gradu Srbije nude različite pogodnosti, ali ono što se gotovo uvek podrazumeva jesu:
- Sigurnost – obezbeđenje 24/7, recepcija, video-nadzor;
- Atraktivni sadržaji – teretana, bazeni, sauna, igraonice, coworking prostori (veliki benefit u eri rada na daljinu);
- Uređeno okruženje – privatni parkovi, dečja igrališta, fontane;
- Standardizovano održavanje – od lifta i garaže do fasade i žardinjera.
Gde su najpoznatiji kondominijumi u Beogradu?
Novi Beograd, Beograd na vodi, Vračar i Voždovac već imaju više aktivnih kondominijumskih projekata, a poslednji koji se pojavio je Wellport 2 na Novom Beogradu. Cene stanova u ovakvim kompleksima prelaze 4.000 evra po kvadratu, ali uprkos tome – potražnja ne jenjava. Doduše, kada se ova cena uporedi sa rastućim cenama „običnih“ stanova, onda i ne deluje tako papreno, a kondominijumi, ipak, nude više benefita.
Kompleks West 65, u blizini Savskog keja, poznat je po visokim tornjevima, modernom dizajnu i sadržajima poput privatnog vrtića, teretane i konsijerž usluga. Tu je i Wellport, čiji drugi blok je upravo završen, a u pitanju je naselje sa stanovima visokog kvaliteta.
Život u uređenom, bezbednom okruženju, sa zelenim površinama i zatvorenim sistemom ulaska, jeste ono što svaki kondominijum obećava kupcima.
Na potezu od Beograda na vodi do Savade (stambeno-poslovnog kompleksa) niču i drugi kondominijumski projekti koji kombinuju luksuz sa dobrom lokacijom. Skyline na Slaviji spaja stambeni i poslovni prostor, uz teretanu, bazen i pogled na Hram Svetog Save. Central Garden, smešten nadomak pijace Đeram, nudi zatvoreno dvorište, podzemne garaže i potpuno ograđenu zajednicu, dok Voždove kapije na Voždovcu pružaju pogodnosti mirnijeg kraja sa idejom mini-grada u gradu – sve je dostupno, bez potrebe da napuštate kompleks.
Dobar izbor za gotovo sve generacije
Ova opcija stanovanja je najčešće privlačna zaposlenim ljudima koji žele uređen životni prostor bez mnogo brige o održavanju, ali i porodicama sa decom zbog zatvorenih igrališta, bezbednosti i dodatnih sadržaja. Takođe privlači strance i investitore, jer je ceo sistem po principu „ključ u ruke“ i dobro funkcioniše i bez njihovog prisustva.
Kondominijumi, međutim, iako veoma moderni, uspešno odgovaraju i na potrebe starijeg stanovništva. Ti kupci traže komfor i sigurnost, osećaj da mogu da se oslone na komšije, ali i ugođaj – uživanje u bašti/na uređenom krovu o kojima brine neko drugi. Važna im je i blizina supermarketa, pijace, zdravstvenih ustanova, staza za šetnju.
Ima li mana?
Naravno. Pojedini kupci se žale na previsoke mesečne troškove i ograničenja, jer uprava zgrade često propisuje stroža pravila ponašanja i kućni red, jasno određen izgled terasa, pa čak i zabranu iznajmljivanja preko platformi kao što je Airbnb.
Privatnost je, takođe, ograničena jer živite u zajednici i delite mnoge prostorije. Ipak, evo detaljnijeg pregleda prednosti i potencijalnih mana, tako da sami najbolje možete oceniti da li je život u kondominijumu za vas.
Prednosti
- Niža ulazna cena u odnosu na kuću
Kupovina stana u kondominijumu obično je povoljnija od kupovine kuće s dvorištem. Iako cene mogu biti visoke ako je lokacija prestižna, kondominijum je često jeftiniji, jer ne uključuje zemljište, privatno dvorište i dodatne građevinske objekte koje kuća podrazumeva. - Održavanje nije vaša briga
Jedna od najvećih prednosti kondominijuma je to što se o spoljnim i zajedničkim delovima zgrade brine profesionalna uprava. Vi plaćate mesečnu naknadu, a oni se bave popravkama, čišćenjem i održavanjem. - Lokacija i dodatni sadržaji
Ovakvi kompleksi su najčešće pozicionirani u urbanim zonama, blizu javnog prevoza, škola, restorana i tržnih centara. Mnogi od njih nude pogodnosti i sadržaje koje je teško imati u klasičnoj stambenoj zgradi.
Mane
- Mesečne naknade mogu biti visoke
Iako ćete stan u kondominijumu, možda, platiti manje nego neku luksuzniju i moderniju kuću, mesečne naknade za zajedničko održavanje mogu biti značajne, pogotovo u otmenijim kompleksima. - Pravila ponašanja i ograničenja
Život u zajednici znači i prihvatanje pravila te zajednice i njenih stanara, a to može uključivati limite u vezi sa kućnim ljubimcima, renoviranjem, te iznajmljivanjem stana. Takođe, niste slobodni da menjate izgled terase, fasade ili da, recimo, postavite tendu po sopstvenom izboru. - Manjak intime
Deljenje zidova, hodnika i garaža sa komšijama, prirodno, umanjuje osećaj privatnosti, a uvećava osećaj „života u komuni“. Problem se dodatno komplikuje zavisno od zvučne izolacije i kvaliteta gradnje. Za razliku od kuće gde imate sopstveni ulaz i dvorište, i možete se zaista ponašati kao svoj na svome, ovde mnogo toga delite.
Kondominijum je, dakle, odličan izbor za one koji žele moderan, funkcionalan životni prostor sa dodatnim sadržajima i profesionalnim održavanjem. Međutim, ako vam je privatnost prioritet, ili ne želite da se prilagođavate pravilima zajednice, možda ovaj koncept nije za vas. Na kraju krajeva, sve zavisi od životnog stila, budžeta i ličnih preferencija.