Noviteti sa sajma građevinarstva SEEBBE 2025

Od 23. do 26. aprila 2025. godine, Beogradski sajam je bio domaćin 49. Međunarodnog sajma građevinarstva SEEBBE, najvažnijeg sajamskog događaja u građevinskoj industriji jugoistočne Evrope. Manifestacija je okupila više od 400 izlagača.
Učesnici iz Albanije, Austrije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Češke, Estonije, Finske, Francuske, Grčke, Hrvatske, Italije, Kine, Litvanije, Mađarske, Nemačke, Poljske, Rumunije, Rusije, Severne Makedonije, Singapura, Slovenije, Srbije, Španije, Švedske i Turske su predstavili najnovije tehnologije, materijale i projekte iz svih oblasti građevinske industrije.
Posetioci su imali priliku da se upoznaju sa savremenim tehnikama projektovanja i istraživanja terena, kao i sa procesima izgradnje i održavanja objekata. Pored toga, na sajmu su bili predstavljeni najsavremeniji građevinski materijali, mašine i alati, kao i tehnike za rekonstrukciju i adaptaciju objekata.
Kada je reč o novitetima u oblasti građevine, na sajmu su predstavljeni najnoviji trendovi i tehnologije koje oblikuju budućnost građevinske industrije.
U oblasti inovacija u građevinskim materijalima i tehnologijama, najzanimljiviji noviteti su:
- Kompozitna armatura (GFRP) – Lagana, izuzetno čvrsta i otporna na koroziju, ova armatura predstavlja savremenu zamenu za čelik i omogućava dugotrajnije i ekonomičnije objekte.
- Modularna i prefabrikovana gradnja – Ova rešenja omogućavaju bržu, jeftiniju i ekološki prihvatljiviju gradnju. Delovi zgrada se prave unapred, pa se objekti brže grade, uz manji uticaj na okolinu.
- Napredni izolacioni materijali – Zahvaljujući boljoj toplotnoj izolaciji, ovi materijali omogućavaju uštedu energije (troši se manje energije za grejanje i hlađenje)
U oblasti održive gradnje i energetske efikasnosti izdvojili su se:
- Zeleni krovovi – Ova rešenja pomažu u snižavanju temperature u gradovima i poboljšavaju kvalitet vazduha, čime doprinose zdravijem i održivijem urbanom životu.
- Solarni paneli najnovije generacije – Novi solarni sistemi lako se uklapaju u arhitekturu zgrada, smanjuju upotrebu fosilnih goriva i pomažu u uštedi energije.
U oblasti pametne tehnologije i digitalizacije, pažnju su privukli:
- Pametne zgrade i IoT tehnologije – Zahvaljujući senzorima i automatizaciji, zgradama se može upravljati na pametan način – od potrošnje energije do sigurnosnih sistema, što donosi veću efikasnost i komfor.
- Automatizacija i digitalizacija gradilišta – Novi sistemi i mašine koji poboljšavaju brzinu i bezbednost izvođenja radova, čineći gradilišta organizovanijim i modernijim.