Šta raditi kada pukne ventil na radijatoru

Pucanje ventila na radijatoru može se desiti bez obzira na grejnu sezonu. Ovakva pojava je veoma česta kada su u pitanju gusani radijatori, koji se još uvek nalaze u velikom broju stanova, kako u Beogradu tako i u drugim gradovima Srbije. Stručnjaci savetuju da je pred puštanje grejne sezone, koja počinje 15. oktobra, potrebno proveriti u kakvom se stanju nalaze ventili na ovim radijatorima. Proveru je neophodno da obave radnici toplane, ali nažalost, zbog brojnih kvarova na početku grejne sezone, ova veoma važna provera stanja u kom se radijatori nalaze uglavnom izostane, pa su problemi mogući.
Curenje vode iz radijatora, kao i pucanje ventila, mogu da se dogode tokom čitave godine i predstavljaju jedan od čestih kvarova u stanovima. Veliki problem može da nastane ukoliko se kvar i curenje dogodi kada vi ili vaši ukućani niste kod kuće, pa voda može da nakvasi parket, ali i sve ono što se nalazi u toj prostoriji, ali i u čitavom stanu. Šteta zna da bude velika, a za nju kada realno pogledate niste vi krivi. Svi oni koji su se susreli sa ovakvim problemom postavili su sebi pitanje :“ Da li ću ja morati da snosim troškove sanacije parketa koji se podignuo, ili popravke uređaja u koje je ušla voda?“
Mogućnost da se ovakva šteta naplati od JKP „Infostan“ postoji, jer se svakog meseca na uplatnici nalazi i stavka za plaćanje osiguranja koja u proseku iznosi oko 150 dinara. Plaćanje osiguranja nije obaveza, ali vas može zaštititi kada se najmanje nadate.
Naša sugrađanka Gordana iz Beograda susrela se sa problemom pucanja ventila na gusanom radijatoru. Iako je ona u tom momentu bila kod kuće, voda je uspela da nakvasi veliki deo dnevne sobe, kao i sve kablove od računara koji je bio priključen u produžni kabal, pored radijatora. Istog momenta ona je pozvala toplanu u naselju gde živi i ekipa je veoma brzo stigla u stan i sanirala kvar. Kako biste u daljem postupku mogli da naplatite eventualnu štetu veoma je važno da ekipa koja dođe u vaš stan, popravku radijtora zavede u dnevnik radova te toplane.
Već istog momenta Gordana je uvidela da je produžni kabl u vodi i da će nastupiti problem sa računarom, ali je nakon dva dana usledio još jedan problem: podizanje parketa. Nakon toga, naša sugrađanka pozvala je JKP Beogradske elektrane u Beogradu i naglasila da na uplatnici “Infostana” postoji stavka osiguranje koju ona uredno plaća već 12 godina, tj. od momenta kada je “Infostan” građanima omogućio ovu opciju. U Beogradskim elektranama su joj rekli da mogućnost naplate štete na osnovu plaćanja osiguranja postoji i da je neophodno da komsija izađe na teren, kako bi se utvrdila visina nadoknade.
Izlazak komisije na teren
Toplana u kojoj je kvar prijavljen preuzela je problem sanacije štete na sebe, jer je u dnevniku radova uredno postojao podatak o prijavi kvara i popravci ventila. Ona je zbog toga uputila komisiju od dva člana na teren, kako bi procenili štetu. Izlazak komisije nekada zna dosta dugo da se čeka, pa vam savetujemo da ukoliko je površina oštećenog parketa velika, budete uporni i tražite da komisija dođe što pre. Naša sugrađanka je na dolazak komisije čekala više od mesec dana.
Procenitelji štete su zaključili da je parket bio oštećen na površini od 5 kvadrata. Ukoliko je došlo do još nekih problema ili kvarova uzrokovanih pucanjem ventila pri poseti komisije potrebno je sve naglasiti. Tako je naša sugrađanka prijavila da je došlo i do kvara računara, koji je zbog posla morala da popravi, ali je priložila račun, na kome je pisao datum, kao i novčani iznos koji je ona platila za sanaciju. Komisija je uvažila i ovaj kvar i konstatovala da je štetu neophodno nadokanditi.
Nakon nekoliko dana Gordana je dobila poziv da dođe u poslovnicu osiguranja kako bi joj se novac isplatio. Za oštećenje od 5 kvadrata i popravku računara naša sugrađanka dobila je 39.000 dinara.
Važno je još jednom naglasiti da ukoliko vam se dogodi ovakav problem proverite da li na svojoj uplatnici imate stavku osiguranja, kao i da li je redovno plaćate.