Stanovi kao kancelarijski prostor sve češći izbor manjih firmi

Najskuplji kvadrat poslovnog prostora tokom prošle godine prometovan je na teritoriji beogradske opštine Savski venac i to za 12.969 evra.
Najviša postignuta cena poslovnog prostora je 3.098.790 evra površine 332 m2 , takođe je ostvarena, odnosno prometovana na istoj opštini.
Pad prodaje poslovnog prostora
Ipak, od svih segmenata nekretnina, jedino je tržište poslovnih prostora zabeležilo smanjenje broja transakcija u odnosu na prethodnu godinu i to za 4%, što iznosi 3.089, kao i smanjenje prometovane vrednosti za 7,4%.
Za kupovinu poslovnih prostora tokom prošle godine izdvojeno je 326 miliona evra (što čini udeo od 4,4% ukupno prometovane vrednosti).
Okolnosti su takve da cene poslovnog prostora u Srbiji zavise od više faktora kao što su lokacija, tip objekta, i dostupnost infrastrukture.
Skuplji lokali danas uglavnom teško nalaze kupce. Trendovi su takvi da oni sa konkurentnim, odnosno pristupačnim cenama brzo pronalaze zakupce.
Stručnjaci za nekretnine ukazuju da se može očekivati dalji rast cena poslovnih prostora u užem centru Beograda, zbog velike potražnje, blizine glavnih saobraćajnica i slično.
Takođe i na Novi Beograd nastavlja da privlači velike korporacije i strane investitore.
Veće firme ipak biraju i veći poslovni prostor
Trenutno se u tom delu Beograda prosečne cene za iznajmljivanje poslovnog prostora kreću su rasponu od oko 20 do 25 evra po kvadratu mesečno, dok cene za kupovinu poslovnih prostora obično variraju u zavisnosti od lokacije i kvaliteta objekta i razume se, kvadrature.
Nove poslovne zgrade obično nude veći komfor, modernu infrastrukturu, energetski efikasne sisteme i vrhunske tehnološke pogodnosti.
Ipak, i za klasične poslovne prostore, čak u objektima stare gradnje sada se mora izdvojiti više novca, naročito za ako su u pitanju ekskluzivnije lokacije, kao što su Stari grad, Dedinje, pa i Voždovac...
Kako je ponuda poslovnog prostora sada manja ili skuplja stavka, mnoge manje kompanije naročito u poslednje vreme odlučuju se na iznajmljivanje stanova što donosi velike stavke u uštedama kompanijskog budžeta.
Manje firme biraju stanove i tako prave uštede
Stanove kao poslovni prostor biraju sve češće manje firme, koje imaju 10 do 15 zaposlenih, kažu poznavaoci prilika na tržištu nekretnina.
Značajni su povoljniji od poslovnog prostora A klase, poput prostora na Novom Beogradu, naročito Bulevaru Milutina Milankovića i okolini.
Cene iznajmljivanja poslovnog prostora u takvim objektima kreće se od 22 do 25 evra po kvadratnom metru sa svim pratećim troškovima.
„Kada bi neko iznajmio takav poslovni prostor koštalo bi ga oko 4. 00 do 5.000 za 200 m2 prostora, a kada bi iznajmlili stan, ako bi se našao te veličine to bi stajalo duplo jeftinije, oko 2.500 do 3.000 evra za takvu kvadraturu“, kaže Uroš Jovanović direktor agencije Art nekretnine.
Velike firme, poput IT kompanija koje imaju oko 100-ak zaposlenih ne mogu se smestiti u stan i dalje preferiraju i veće poslovne prostore ne samo zato što im je u takvom prostorima komfornije, već i zato što imaju obezbeđene sve druge potrebne sadržaje poput obezbeđenja, interneta, čišćenja...
Ali manje firme poput knjigovodstvenih agencija ili advokatskih kancelarija sve češće praktikuju iznajmljivanje stanova, dodaje Jovanović.
Uglavnom biraju prizemlje zbog klijenata i svakodnevni kontakt, ali ima i onih koji recimo knjigovodstvenu agenciju otvore na petom spratu u nekoj od zgrada, dodaje Uroš Jovanović.
Iznajmljivanje stana skoro duplo jeftinije
Glavna prednost je cena i zato biraju stanove, naglašava. Oni ih koštaju skoro pa duplo povoljnije.
I Kaća Lazarević, stručnjak za nekretnine kaže da je sve više manjih firmi koje iznamljiju stanove i da uvek nastoje da uz prostor imaju makar dva garažna mesta.
Sve češče je to slučaj u Beogradu na vodi, odnosno da tamo traže stanove jer imaju više mogućnosti kako za parking, tako i sve ostale sadržaje poput kafića, restorana…
To su uglavnom prazni stanovi koji imaju obezbeđen internet, kablovsku televiziju, grejanje...
Poslovni prostor u centru grada površine od 3.000 do 5. 000 m2 košta od 8.000 evra pa naviše, navodi primer Lazarević.
Zato manje firme sve češće traže stanove, ili recimo dve kancelarije u nekom od prostora za iznajmljivanje.
Takođe neke kompanije zakupljuju kancelarije po potrebi, nekad i na dan kada imaju sastanke.
Takvi trendovi sve više dominiraju, naročito kod firmi koje su recimio još u vreme korona virusa poslale radnike na rad od kuće.
Na nekim lokacijama prodaja ide teže pa se iznajmljuje poslovni prostor
Sagovornica ukazuje na još jedan trend. Vlasnici novih luksuznijijih zgrade na Novom Beogradu i Vračaru teško nalaze kupce i onda omogućuju izjamljivanje stanova za firme.
Tako recimo iznajmljivanje stana od 135 m2 i dva garažna mesta košta oko oko 4. 000 evra mesečno.
Kada je reč o cenama, pretraga na sajtu Halo oglasi pokazuje da se prosečne cene kvadrata kancelarijskog prostora u Beogradu kreću oko 2.000 evra.
Na Novom Beogradu ukoliko se traži prostor za kupovinu treba računati na prosečnu cenu od oko 2.300 evra po m2 prostora.
Prosečne cene u Zemunu kreću se 1.453 evra po m2, dok recimo u Kragujevcu idu oko 1.124 evra po m2, u Nišu znatno manje- 800 evra po m2.
Uticaj dosta ima lokacija, pa primera radi, na Savskom vencu odnosno u Ulici kneza Miloša u ponudi je poslovni prostor od 108 m2 koji košta 275.000 evra, odnosno 2.546 po m2.
Ovakav prostor sastoji se iz dve etaže, ima kuhinjski prostor i kupatilo i nalazi se na drugom spratu zgrade stare gradnje.
Za kancelarijski prostor od 311 m2 na Voždovcu u novoj gradnji cena ide i do 1, 1 miliona evra, što je 3.600 po m2.