Subvencionisanim kreditom do stana
26.1.2012.

Prvi i najlakši način otplate jeste gotovinom. Pri ovakvoj otplati stana ili kuće kupac je obavezan da pri potpisivanju predugovora prodavcu isplati kaparu, koja uglavnom iznosi 10 odsto od ukupne vrednosti stana. U predugovoru je neophodno navesti precizan način isplate preostalog novca. Međutim, ukoliko kupac to želi, može se preskočiti potpisivanje predugovora i odmah pristupiti potpisivanju ugovora. Tada će kupac prodavcu isplatiti celokupnu sumu novca i odmah dobiti ključeve stana.
Međutim, ono što je realnost jeste da najveći broj kupaca podiže kredite kako bi otplatili stan ili kuću. Pri podizanju kredita važno je razmotriti sve ponude koje banke nude, kako biste se odlučili za vama odgovovarajuću opciju. Međutim, bez obzira za koju banku se odlučite možete birati između dve vrste kredita: stambenog i subvencionisanog. Razlike među njima nisu male, pa ćemo vam u ovom broju predstaviti koji su uslovi za podizanje kao i načini otplate obe vrste kredita.
Komercijalni stambeni krediti
Podizanjem komercijalnog stambenog kredita možete kupiti nove ali i stare nekretnine. Da biste dobili ovaj tip stambenog kredita važno je da ste u stalnom radnom odnosu i to najmanje šest meseci, kao i da u trenutku uzimanja kredita nemate manje od 23 godine. Kredit možete podići u većini banaka na 30 godina, a poslednju ratu kredita morate otplatiti do 65 godine, a u nekim bankama u specifičnim situacijama banka će dozvoliti i do 70 godina.
Kod komercijalnih kredita važno je izabrati tip kredita koji želite da otplaćujete. Tako se možete odlučiti za plaćanje kredita u dinarima, evrima ili švajcarskim francima. Ukoliko kredit osigurate kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita (NKOSK), dobićete i najmanje kamatne stope, jer je rizik banke da nećete vratiti kredit minimalan. Prilikom odabira kredita morate izabrati i kamatnu stopu sa kojom želite da otplaćujete kredit, a ona može fiksna na određeni period kao i varijabilna. Zbog toga je veoma važno da se kod banke, pre podizanju kredita, detaljno raspitate o uslovima koje ona nudi.
Subvencionisani stambeni kredit
Takođe, jedan od načina kupovine stanova je i preko posebne vrste kredita, poznatije kao subvencionisani kredit. Najnovije mere o subvencionisanim kreditima, Vlada Republike Srbije donela je 19. januara usvojivši Uredbu Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja u kojoj se precizno određuju povoljniji uslovi za podizanje ovih kredita. Oni obuhvataju smanjenje obaveznog učešća sa 10 na 5 odsto, pomeranje starosne granice za otplatu kredita na 70 godina, kao i povećanje limita pojedinačnih mesečnih primanja korisnika kredita sa 120.000 na 150.000 dinara. Takođe, uredba predviđa da i građani stariji od 45 godina mogu podići ovaj kredit.
Za razliku od komecijalnih, subvencionisani krediti se mogu podići samo za kupovinu prvog stana i to isključivo novogradnje. Takođe, kredit je moguće podići za stan koji se nalazi u izgradnji pod uslovom da je završen 80 odsto, osim za stanove koje gradi država (naselja “Stepa Stepanović” i “Ivana Ribara) za koje je moguće podići kredit i ranije. Rok za otplatu kredita je maksimum 30 godina, od kojih je poslednjih pet godina namenjeno za otplatu sredstava iz budžeta države, a 25 godina za vraćanje kredita banci.
Tokom ovih trideset godina, od cene nekretnine 5 odsto u vidu učešća daje kupac, 20 odsto daje država, a 75 odsto sredstava se dobija od banke. Ukoliko je kupac uzeo kredit na trideset godina, prvih 25 vraća banci njen deo, a poslednjih pet godina vraća državi i to bez ikakve kamate. Važno je naglasiti da prilikom otplate, kamatna stopa na deo kredita koji se finansira iz budžeta na ime učešća iznosi 0 odsto na godišnjem nivou, dok kamanta stopa za deo koji banka finansira iznosi šestomesečni EURIBOR + 4.5 odsto na godišnjem nivou (trenutni EURIBOR za šest meseci iznosi 1.471).
Ono što su glavna ograničenja kod subvencionisanog kredita jeste to što maksimalni kredit može da iznosi 100.000 evra i što postoji zabrana davanja u zakup te nepokretnosti sve do momenta otplate kredita. Takođe kupac stana ima obavezu da u roku od 15 meseci od dana zaključenja ugovora o kupoprodaji, odnosno od završetka objekata koji je u postupku izgradnje, prijavi prebivalište na toj adresi.
Uslovi za podizanje subvencionisanog kredita
Da biste podigli subvencionisani kredit neophodno je da ispunite nekoliko važnih uslova. Prvenstveno morate biti državljanin Republike Srbije sa prebivalištem na teritoriji Srbije. Prilikom podizanja kredita veoma je važno da podnosilac zahteva kao ni njegov bračni drug nemaju u vlasništvu stambeni objekat u celosti, jer su ovi krediti predviđeni isključivo za kupovinu prvog stana. Pored toga važno je da osoba koja podiže kredit nema još neki drugi stambeni kredit u korišćenju, kao i da u trenutku otplate poslednje rate kredita korisnik ne bude stariji od 70 godina. Ukupna mesečna zarada podnosioca zahteva za kredit, kao ni njegovog bračnog druga pojedinačno ,ne sme prelaziti sumu od 150.000 dinara. Uredba propisuje da se subvencionisani kredit može podići isključivo za novoizgrađeni objekat, kao i za objekat koji je u postupku izgradnje i to samo ukoliko je minimum 80 odsto završen, osim kod onih koje gradi država, jer je za njih moguće podići kredit i ranije. Ispunjavanjem svih ovih uslova stičete pravo za podizanje subvencionisanog stambenog kredita koji će vam omogućiti da do novog stana dođete po povoljnijim uslovima.
Kako do stana preko subvencionisanog kredita
• Najpre birate stan i rezervišete ga u Građevinskoj dierkciji Srbije (GDS)
• Odabrati banku i u njoj predati: potvrdu o visini primanja sa administrativnom zabranom, kao i zahtev za kredit sa okvirnim iznosom kredita za stan
• Već narednog dana banka donosi odluku o odobravanju kredita i ako je pozitivna, sa potvrdom vas upućuje u GDS
• U GDS birate stan koji želite i potpisujete Ugovor o kupoprodaji koji dalje nosite u sud radi overe
• Sa potpisanim i overenim ugovorom o kupoprodaji odlazite u banku i potpisujete ugovor o kreditu, popunjavate menice sa meničnim punomoćjem, potpisujete administrativnu zabranu, kao i založnu izjavu koja banci služi za upis hipoteke na stan u katastar nepokretnosti (neophodno je overiti u sudu)
• Uplaćujete depozit
• Nakon što banka pošalje založnu izjavu Katastru nepokretnosti za upis hipoteke, odmah pušta sredstva GDS
Izvor: Halo oglasi