U Paraćinu za stan od 50 kvadrata potrebno 30.000 evra
Tržište nekretnina u Paraćinu
20.6.2013.

Sledeća destinacija na koju smo se uputili da istražimo tržište nekretnina jeste Paraćin, grad koji se nalazi u srcu Srbije, 156 kilometara udaljen od Beograda. Ovaj simpatičan grad, sa prelepim trgovima, parkovima i spomenicima, kroz koji protiče reka Crnica, predstavlja industrijski centar sa dugogodišnjom tradicijom proizvodnje stakla, cementa, štofova i konditorskih štofova.
Osim po industriji, Paraćin je poznat i po tome što se nalazi na raskrsnici puteva, koji vode ka evropskim metropolama. Udaljen 80 kilometara od Kragujevca, ali i isto toliko od Sokobanje, Niša i Zaječara predstavlja odličnu usputnu stanicu brojnim turistima. Najveću pažnju privlači poznato paraćinsko izletište, odmaralište i vikend naselje Grza, gde se u debeloj hladovini možete opustiti, popiti kafu i uživati u prirodi daleko od gradske gužve. Koliko je ova lokacija zanimljiva govore i podaci da se brojni posetioci raspituju i o kupovini vikendica, koliba, ali čak i porodičnih kuća.
Za razliku od, 19 kilometara udaljene, Grze u samom centru Paraćina ipak se najviše traže i kupuju stanovi i to oni manjih kvadratura, potvrdili su nam u paraćinskoj agenciji za nekretnine „Prizma“. Promet jeste slabiji nego pre nekoliko godina, cene su nešto niže, ali još uvek ima kupaca iz inostranstva, ali i Beograda.
Stanovi do 30.000 evra brzo nađu kupce
Da je pre nekoliko godina tržište nekretnina u Paraćinu bilo dosta življe i aktivnije govori podatak da su se stambene jedinice, naročito u novogradnji, prodavale neverovatnom brzinom. Stanovi su se prodavali i u izgradnji i to na osnovu projekta, a pošto je mala sredina prevara od strane investitora nikada nije bilo, a nema ih ni sada.
Trenutno se u Paraćinu nalazi nekoliko novoizgrađenih objekata, koji se završavaju u roku, a za kvadrat stana u njima potrebno je izdvojiti od 500 do 700 evra sa PDV-om. Najviše se traže manje stambene jedinice, jer se one mogu kupiti po ceni od 20.000 - 30.000 evra, sumi koja u ovom gradu igra najvažniju ulogu. „Suma je najvažnija, retko se pojavi neko ko kupuje nekretninu koja vredi 50.000 – 60.000 evra i više“, potvrdio nam je Miroslav Stojadinović vlasnik paraćinske agencije za nekretnine „Prizma“.
Za tu svotu novca moguće je kupiti jednoiposoban stan od 40 do 50 kvadrata, dok ćete za veću nekretninu morati da izdvojite i više novca. Zanimljivo je da se u Paraćinu garsonjere dosta traže, ali da njih u ponudi skoro da nema. Investitori se slabo odlučuju da ih grade, jer im se ne isplati, pa ako se i nađe neka u ponudi u roku od nekoliko sati se proda.
Kada su u pitanju stanovi u staroj gradnji i njihov promet je na solidnom nivou. Prodaju se po ceni kvadrata od oko 350 do 550 evra. Ukoliko se nalaze u samom centru grada, koji je ujedno i najtraženija lokacija za kupovinu nekretnina u Paraćinu, veoma često će imati i mnogo veću cenu kvadrata, skuplju i od novogradnje. Kupaca i po tim cenama ima, jer su to uglavnom naši ljudi koji žive u inostranstvu, najčešće u Australiji, i koji žele da poseduju stan u centralnoj zoni grada.
Stanova na periferiji ima, cena kvadrata novogradnje nije mnogo drugačija u odnosu na sam centar, a jedna od zanimljivih lokacija je naselje Jagodnjak.
U izletištu Grza nova koliba već za 6.000 evra
Devetnaest kilometara zapadno od Paraćina, na odvajanju od puta Paraćin - Zaječar, nalazi se izletište Grza. Dobilo je ime po istoimenoj reci, koja izvire iz vrela u podnožju planine Južni Kučaj. Na ovoj lokaciji brojni Paraćinci dolaze da uživaju u prirodi, pre svega na jezeru, ali i u lovu i ribolovu. Na 400m nadomorske visine smešteno je i izletište sa vikend naseljem, u kome se tokom poslednjih nekoliko godina izgradio veliki broj objekata, pre svega koliba, vikendica, ali i spratnih porodičnih kuća.
„Izletište Grza je veoma popularno među kupcima nekretnina, ali uglavnom onih koji žive u inostranstvu i žela da kupe nekretninu u rodnom kraju“, naveli su nam u agenciji za nekretnine „Prizma“. Cene su šarenolike, pa se već za 6.000 do 9.000 evra može naći nova koliba, lepo sređena, kao i kuća skromnije građe. Naravno, ukoliko ipak želite kvalitetno građenu kuću, moraćete da izdvojiti više novca, čak i do 40.000 evra. Svi placevi su u prirodi, a veliki broj objekata je i legalizovan, navode nam u ovoj agenciji za nekretnine.
Kuće od 200 kvadrata 50.000 evra
Prodaja većih nekretnina generalno je slabija. Samim tim i promet kuća je manji. Zanimljivo je da u Paraćinu novoizgrađene kuće imaju i po 200, 300 kvadrata i najčešće dva, tri sprata, što kupcima nije interesantno. „Kuće koje se sada prodaju ne mogu da se prometuju ni za upola manju cenu od one koliko zaista vrede“, navode nam u agencijama. Potražnje ima, ali se pre prodaju oni objekti koji nemaju tzv. „tvrdu ploču“, jer su najpovoljnije. Primera radi jedna takva kuća od 90 – 100 kvadrata i tri ara placa košta oko 20.000 – 30.000 evra.
Bez obzira da li u Paraćinu, uz pomoć neke od tamošnjih agencija za nekretnine, kupite kuću ili stambenu jedinicu znajte da će troškove plaćanja agencijske provizije snositi prodavac. Međutim, ako prodavac odluči da oglasi nekretninu po fiksnoj ceni, dakle bez uračunate provizije, onda provizuju najčešće plati kupac, što veoma često zna da bude problem. Provizija iznosi tri odsto od ukupne kupoprodajne vrednosti nekretnine, mada bude i niže, navode u agenciji „Prizma“.
Izdavanje stanova veoma dobro
Bez obzira da li je stan u novoj ili staroj gradnji iznajmljivanje je veoma dobro. Cena zakupa jednosobnih, jednoiposobnih stanova i garsonjera su u proseku od oko 90 evra pa naviše. Naime, ukoliko je nekretnina nenameštena onda je mesečno za nju potrebno izdvojiti od oko 80, pa sve do 100 evra. Dok će namešten stan koštati skuplje i to za oko 20 evra i više. Dvosobni stanovi su skuplji, pa je za njih, zavisno da li su u novoj ili staroj gradnji, potrebno izdvojiti od 120 do 150 evra.
U Paraćinu je moguće iznajmiti i luksuznije nekretnine, pa mesečni zakup ide i do 300 evra. Najčešći zakupci su firme, menadžeri i poslovni ljudi. Takođe, za potrebe stanovanja brojne kompanije zakupljuju i kuće ili veće stanove na mesec, dva i zakupodavcu plaćaju po ležaju tri do šest evra dnevno, kako bi radnici tu stanovali.
Lokali se prodaju po ceni od 700 do 3.000 evra po kvadratu
Potražnje, kao i prometa kada je poslovni prostor u pitanju ima, ali samo u najužem centru grada. „Na dobrim lokacijama, čim se pojavi slobodan lokal on se proda za dva dana“, ispričali su nam u agencijama. Kvadrat se kreće od 700 do 3.000 evra, nezavisno da li je u staroj ili novoj gradnji.
Iznajmljivanje lokala funckioniše takođe u najužem delu grada, a za lokal od 30-ak kvadrata potrebno je od 250 do 500 evra.
Beograđani se raspituju za seoska imanja
Zanimljivost sa paraćinskog tržišta nekretnina odnosi se na kupovinu seoskih imanja. Naime, kako su nam ispričali u agenciji za nekretnine „Prizma“, u poslednje vreme javljaju se Beograđani koji žele da kupe kuću na selu, pre svega seoska imanja, koja su više nego jeftina. Po ceni od 20.000 – 30.000 evra može se kupiti odlična nekretnina sa placem od 50 ari, pa i do dva, tri hektara zemlje.
I u narednom periodu nastavljamo da se bavimo istraživanjem tržišta nekretnina u Srbiji, pa ćemo vas iz prve ruke obaveštavati kakva je situacija i u ostalim gradovima naše zemlje, pre svega da li ima prometa, a onda i po kojim cenama.
Izvor: Halo oglasi