U Vrnjačkoj Banji kvadrat dostigao 3.500 evra

Banjski turizam Srbije se ubrzano razvija, sa godišnjom stopom rasta od oko 5 do 7 odsto, te sve većim brojem lokalnih i stranih turista. Među domaćim oazama, godinama unazad nosilac titule „najposećenija banja“ je Vrnjačka Banja, koju je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), ovog januara posetilo ukupno 11.965 gostiju. Od tog broja, 8.977 činili su domaći, a 2.988 strani turisti. Slede Banja Vrdnik i Sokobanja.
Razlog za rastući priliv gostiju u banjama, koje sve više pariraju popularnim planinskim centrima, jeste konstantno ulaganje u turizam, infrastrukturu i ugostiteljstvo, kako bi se na pravi način odgovorilo na potrebe današnjih gostiju. Kada kažemo „pravi način“, mislimo i na stvaranje profita od turizma kroz razne kanale – hotelski smeštaj, apartmane, SPA i velnes, restorane i kafiće, izlete i manifestacije.
Moderno opremljene zgrade (dizajn enterijera i eksterijera, tehnološki uređaji, terase sa raskošnim pogledom, parking, sigurnost, privatnost) i kvalitetna ponuda (priroda, mogućnost rada na daljinu, gastronomija, kultura), zatim fokus na SPA i velnesu kao izvorima relaksacije (saune, bazeni i tretmani za oporavak), razvoj lokalne privrede koja podstiče nova radna mesta i zabavne atrakcije – recept su za oživljavanje bilo kog (turističkog) mesta.
Šta izdvaja Vrnjačku Banju
Dovoljno je da posetite zvanični sajt turističke organizacije Banje, koja leži na čak sedam izvora mineralnih i termomineralnih voda, pa da već naslutite zašto je na prvom mestu po posećenosti. Banje posebno imaju prednost u odnosu na klasične SPA centre, upravo zbog lekovitih voda (Vrnjačka Banja ih ima četiri) i pozitivnog uticaja na razne zdravstvene tegobe.
Paralelno s tim, neguju se kulturno nasleđe, istorija i kulinarska tradicija ovog podneblja, dok sve više cveta biznis sa nekretninama. Oni koji tu žive nemaju razloga da migriraju, jer im Banja nudi prirodno okruženje, ušuškanost, miran život, a opet mogućnosti za stvaranje zarade i zabavu. U prilog tome govori i činjenica da dobar deo lokalaca živi upravo od izdavanja apartmana, kuća i/ili otmenijih vila. Uz to, Kraljevo je veoma blizu.
Direktor Turističke Organizacije Vrnjačka Banja,Ivan Trifunović, kaže da stare otmene vile i dvorci s ovog područja predstavljaju dragoceni deo kulturnog i turističkog nasleđa cele Srbije, te da njihovo očuvanje i uvođenje modernih velnes i SPA programa doprinosi luksuznoj turističkoj ponudi.
U Vrnjačkoj Banji su, inače, mnoge stare vile preuređene u luksuzne hotele, a posebno se ističe vila "Arnovljević" iz 1906. godine. Takvi objekti razbijaju predrasude o modernoj arhitekturi – kao imperativu za današnje goste, budući da postoji veliko interesovanje i za odsedanje u adaptiranim objektima s originalnom arhitekturom i bogatom istorijom. Međutim, oni moraju nuditi atraktivan sadržaj, ako žele da budu konkurentni.
I ugođaj i prestiž
Zamislite da postanete vlasnik prelepog dvorca s početka 20. veka, koji ćete prilagoditi svom ukusu i potrebama, i u kojem ćete provoditi leta sa porodicom i prijateljima. Upravo to je moguće u srpskoj banji smeštenoj u Raškom okrugu.
Na tržištu nekretnina u Vrnjačkoj Banji u ponudi je određen, limitiran broj luksuznih vila i dvoraca na prodaju, što kupcima daje osećaj ekskluzivnosti. Cene variraju u zavisnosti od lokacije, veličine, renomea i stanja objekta, ali one najprestižnije vile vrede čak nekoliko miliona evra. Takve, slobodno možemo reći retke ponude, nisu mamac samo za turiste, već i za investitore. Zanimljiv je podatak i da je Novak Đoković, proslavljeni srpski as, investirao u gondolu u Vrnjačkoj Banji.
Turistička gondola koja će nositi njegovo ime i kojom će se iz centra Banje stizati do vrha Goča, ne samo da je Đokovićeva najnovija poslovna investicija u banjski turizam Srbije, već i potencijalno jedna od najvećih turističkih atrakcija u ovom delu Evrope. Ne treba naglašavati koliko će doprineti daljem interesovanju turista za Vrnjačku Banju.
Biznis koji o(p)staje
Vremenom je došlo do tipične lančane reakcije kako u svetu turizma, tako i ugostiteljstva: pojačana potražnja je podstakla investitore na masovniju gradnju, dok su vlasnici stanova osetili priliku za zaradu. O tome svedoči i podatak da se cene nekretnina u Vrnjačkoj Banji kreću od 1.800 do čak 3.500 evra po kvadratu, prema podacima iz 2024. godine.
Poređenja radi, cene kvadrata u srcu Zlatibora, verovatno najatraktivnije lokacije za nekretnine u Srbiji posle Beograda i Novog Sada, kreću se od 2.500 do 3.500 evra po kvadratu. To nam govori da ova banja ima i te kako konkurentne cene, to jest konstantnu potražnju koja te iste cene gura naviše.
Ako imate kvalitetan apartman na dobroj lokaciji, izdavanjem možete ostvariti stabilan prihod, posebno u sezoni. Uzmimo za primer muzički festival Lovefest, koji se održava već 18. godinu zaredom, a koji je Vrnjačkoj Banji ono što je Exit Novom Sadu – katalizator turističkog prometa. Lovefest se tradicionalno održava u avgustu (ove godine od 7. do 9.), dakle, u jeku sezone. Očekuje se rast dnevnog zakupa apartmana, što donosi dodatnu zaradu, a ni tokom ostalih meseci brojke nisu male. Ima apartmana koje možete iznajmiti za 15 evra po noćenju, ali i onih čija je cena 40 evra, pa čak i 70 evra. Evo jednog takvog primera.
Dakle, iako primećujemo raznovrsne cene, Banja je vremenom uspela da se nametne kao prestižnije turističko mesto Srbije, a taj status prate i cene u restoranima i kafićima. Što se tiče samog biznisa s izdavanjem, uz adekvatan marketinški pristup, ulaganje u smeštaj i održavanje dobrih recenzija na posećenim sajtovima, potencijal za profit je značajan.
Ključni faktori za ulaganje u apartmane u Vrnjačkoj Banji:
- Turizam – Destinacija je sve popularnija, a potražnja za kratkoročnim smeštajem raste, posebno leti i tokom festivala.
• Sezonske cene – Izdavanje je isplativo tokom cele godine, uz značajan rast cena u sezonskim pikovima.
• Kratkoročni najam – Fleksibilniji i profitabilniji od dugoročnog, uz mogućnost većih dnevnih cena.
• Kvalitet smeštaja – Bolje opremljeni apartmani donose višu cenu i više gostiju.
• Regulativa – Neophodno je plaćanje poreza i poštovanje lokalnih propisa, ali je administracija jednostavna u turističkim mestima.