Uknjižba stana 10.000 dinara
1.3.2012.

Pri kupovini nekretnine mnogi kupci se susreću sa stanovima koji nisu uknjiženi, što veoma često utiče na njihovu tržišnu, tj. kuporpodajnu cenu. Važnost uknjižbe je i te kako velika, jer se samo za takve stanove može podići stambeni kredit, pa je u interesu brojnih prodavaca da i sami uknjiže svoju nepokretnost, kako bi je brže prodali.
U cilju što lakše i brže uknjižbe Republički geodetski zavod (RGZ) privodi kraju izradu jedinstvenog katastra nepokretnosti u koji se unose svi podaci iz zemljišnih knjiga, koje su do sada vođene u sudovima, kao i podaci iz katastra. Na taj način će se izbeći vođenje duple evidencije, koja je do sada zadavala velike muke kupcima. Takođe, kako se navodi u RGZ dešavalo se da, kada građani dođu da izvrše uknjižbu iz zemljišne knjige, dobiju podatke koji se ne slažu sa evidencijom u katastru, zbog čega će se elektronskom evidencijom jedinstvenog katastra, ovakve neprijatnosti u potpunosti prekinuti.
Naravno, način uknjižbe, kao i dokumentacija koju je neophodno pribaviti ostaju iste kao i do sada, pa ćemo vam u ovom tekstu detaljnije u vidu nekoliko osnovih koraka, predstaviti i izdvojiti šta je to sve potrebno kako biste stan uknjižili na svoje ime.
Utvrđivanje statusa nepokretnosti u katastru
Početni korak jeste da utvrdite koja je služba RGZ u vašem gradu nadležna za upis prava na nepokretnost. Mogućnosti i način upisa prava na određenoj nepokretnosti zavise pre svega od njenog statusa u katastru nepokretnosti. Uvidom u katastar nepokretnosti, odnosno vađenjem lista nepokretnosti, kao i neposrednim uvidom u evidenciju i dobijanjem usmenih informacija i objašnjenja od službenika RGZ-a može se utvrditi status. Neophodno je da znate ko je upisan kao vlasnik, kao i adresu i broj stana. Na taj način ćete proveriti da li je željeni stan unet u katastar i uknjižen.
Takođe, bez obzira da li ste kupili nov ili stari stan, postoji mogućnost da sam objekat, tj. zgrada u kojoj se vaš stan nalazi nije uknjižena, pa će to sprečiti i uknjižbu stana unutar nje. Zbog toga je prvenstveno neophodno pokrenuti proceduru za upis zgrade u katastar nepokretnosti, nakon čega ćete moći da uknjižite svoj stan.
Da bi se zgrada upisla u katastar nepokretnosti potrebno je angažovati ovlašćenu geodetsku organizaciju koja će izvršiti geodetsko snimanje i nakon toga je neophodno zgradu prijaviti u katastar nepokretnosti. Od dokumentacije su potrebne građavinska i upotrebna dozvola, kao i dokaz o regulisanim imovinsko – pravnim odnosima na zemljištu. Ukoliko je sva dokumentacija ispravna, zgrada će biti uknjižena, a posle toga mogu se upisati i pojedinačni stanovi.
Priprema dokumentacije
Dakle, nakon što se proveri ili upiše zgrada, ispunjeni su svi uslovi da biste mogli bez problema da uknjižite svoj stan. Uknjižba se, takođe, vrši u Katastru nepokretnosti u nadležnoj službi koja obuhvata područje na kojoj se nepokretnost nalazi. Kada se uknjižba prava svojine vrši na osnovu ugovora o kupoprodaji moguća su dva slučaja:
a) Ukoliko ste kupili stan od prodavca koji je uknjižen kao vlasnik, od dokumentacije je neophodno imati Ugovor o kupoprodaji na kome su potpisi ugovorača i koji mora biti overen u sudu. Ugovor može biti original ili fotokopija obavezno overena u sudu. Ugovor mora posedovati poresku klauzulu, tj. pečat poreske uprave koji potvrđuje da je plaćen porez na prenos apsolutnih prava, ako je u pitanju stari stan ili pečat da je plaćen PDV, kada se vrši uknjižba novog stana. Pored Ugovora o kupoprodaji potrebno je imati i fotokopiju lične karte, ali i bezuslovnu saglasnost prodavca da kupac može da uknjiži pravo svojine (clausula intabulandi). Ukoliko ove stavke nema u Ugovoru, potrebno je priložiti saglasnost u pisanoj formi kao izjavu prodavca, koja mora biti overena u sudu. Važno je naglasiti da, ukoliko je kupac pravno lice, potreban je i original izvoda (ili fotokopija, overena u sudu) iz Agencije za privredne registre (APR).
b) Ukoliko ste kupili stan od prodavca koji nije uknjižen kao vlasnik, pored gore navedene dokumentacije neophodno je priložiti i kupoprodajni ugovor prodavca, sa vlasnikom stana jer on dokazuje da iako prodavac nije upisan kao vlasnik stana ima pravo na njega, koje je tim dokazima dobio od prethodnog vlasnika.
Troškovi
Kada ste prikupili svu potrebnu dokumentaciju na red dolazi plaćanje neophodnih taksi i nadokanda. Pre svega obavezno je plaćanje administrativne takse koja iznosi 660 dinara i koja se plaća u trenutku podnošenja zahteva za uknjižbu. Pored nje, plaća se i naknada za uknjižbu u visini od 7.500 dinara i to u roku od 15 dana od dana dobijanja rešenja kojim se dozvoljava upis. Ova naknada se ne plaća u slučaju da želite da uknjižite stan koji ste nasledili. Ukoliko stan koji ste kupili nije unet u katastar neophodno je izvršiti i njegov upis i za to se plaća taksa od 2.290 dinara. Na taj način će uknjižba stana iznositi 10.450 dinara.
Nakon što ste pripremili svu neophodnu dokumentaciju, potrebno je da učinite još jednu stvar, a to je da sastavite zahtev za uknjižbu. Zahtev mora da sadrži četiri važna elementa:
• Kome se upućuje - najčešće je to nadležna služba RGZ-a
• Šta se zahtevom traži, tj. zahteva
• Ime i prezime, odnosno naziv i adresa podnosioca, kao i njegovog zastupnika ili punomoćnika ukoliko ih ima
• Potpis podnosioca zahteva, odnosno ovlašćenog lica.
Kada ste popunili zahtev za uknjižbu, preostaje vam još samo da odete u nadležnu službu Republičkog geodetskog zavoda, koja obuhvata područje na kojoj se nepokretnost nalazi i da zahtev zajedno sa dokumentacijom predate na šalteru. Ukoliko ne bude nikakvih dodatnih problema, uknjižba bi trebala da bude gotova za oko mesec dana. Kako ne biste čekali dodatno u redovima, RGZ je omogućio svim korisnicima da putem SMS –a dobiju poruku kada je njihov predmet rešen i kada mogu da ga podignu.
Kako proveriti da li je stan upisan u katastar i uknjižen
U Beogradu postoji nekoliko službi za katastar nepokretnosti u kojima možete proveriti i utvrditi status vaše nekretnine. Dovoljno je da znate ime vlasnika, adresu i broj stana.
Pri uknjižbi stanova veoma je važno da pratite ovih šest osnovnih koraka kako vas ne bi vraćali sa šaltera i kako bi postupak tekao bez problema. Važno je naglasiti da je svaka uknjižba slučaj za sebe i da morate na vreme pribaviti svu neophodnu dokumentaciju, naročito ukoliko prodavac stana nije uknjižen kao vlasnik, jer je tada period prikupljanja papira nešto duži. Ukoliko je sva dokumentacija ispravna i dobra uknjižba se može realizovati veoma brzo.
Najvažniji koraci pri uknjižbi
1. Utvrdite gde je lokalna služba RGZ-a u vašem gradu, koja je nadležna za upis prava na nepokretnosti
2. Utvrdite status nepokretnosti u katastru
3. Pripremite dokumentaciju
4. Sastavite zahtev za uknjižbu
5. Platite takse i naknade
6. Predajte zahtev za uknjižbu sa pratećom dokumentacijom u nadležnu službu RGZ-a
Izvor: Halo oglasi