Dobili ste ponudu za posao. Da li je to ona prava?

Srećne osobe koje dobiju ponudu za posao, bilo da im je startna pozicija da su nezaposleni ili da prelaze iz jedne u drugu firmu, ne bi trebalo da srljaju, već moraju da pristupe ozbiljnoj analizi ponude pre nego što donesu odluku. "Halo oglasi Posao" vas vode kroz vrednovanje ponude za posao, kako bi vaša konačna odluka, za vas zaista bila i ona najbolja.
Menjati ili prihvatiti posao nije usputna odluka. To je odluka koja će vam iz korena promeniti život, pa ne bi bilo zgodno da zbog brzoplete odluke kasnije zažalite. Baš zato je važno da, kad dobijete ponudu, odvojite vreme za njeno vrednovanje.
Da se razumemo, neke stvari jesu važne, ali ih i ne možete znati unapred osim ukoliko neki vaši drugari rade u toj firmi. Primera radi, da li firma neguje timski duh možete lako saznati tako što ćete se informisati o kompaniji, ali kako ćete znati da li su zadovoljavajući međuljudski odnosi, odnosno da li su zaposleni drugari i privatno. To nije svima važno, nekima je čak i mana. Mnogi zapravo i razmišljaju tako da ne žele da mešaju privatan i poslovni život. Ali, ako ste tip kojeg to zanima, pokušajte da saznate, jer ipak na poslu provodite najmanje trećinu dana.
Jedna od najvažnijih stavki je visina plate, iako to nije jedino o čemu bi trebalo voditi računa. Razmislite da li ponuda odgovara vašim očekivanjima. Da li je pozicija za koju konkurišete obično toliko plaćena, ili možda manje, ili više. Da li vam se čini da vas je poslodavac navedenim iznosom uvredio ili nagradio, ili se pak držao prosečne "tarife" za poziciju na tržištu.
Kad podvučete crtu, vama je svakako najvažnije da od te plate možete da živite, plaćate račune, priuštite sebi nešto lepo. Ako to ne možete, razmislite koji je vaš razlog da prihvatite ponudu i ima li ga uopšte. Sigurno je da niko ne želi da se probudi jednog dana i da shvati da je pristao da radi za platu od koje ne može da živi, ali da o tome nije razmišljao kad je prihvatio posao.
S druge strane, ponuda nije u pojedinim slučajevima nešto o čemu ne može da se pregovara, pa tako, ako procenite da je vaš slučaj takav, možete da tražite od poslodavca da razmotri da vam ponudi nešto veću platu. Uz takav predlog, važno je da imate i spremne argumente, zašto bi bilo dobro da tako postupi.
Ali, budući da smo već napomenuli da nije sve u plati, razmislite i o propratnim elementima. Naime, nema sumnje da postoje brojne prednosti i nedostaci vezano za vašu ponudu, a da nije sve baš vezano za platu. Ne zaboravite da pitate ni o godišnjim odmorima, bolovanju, jer je vrlo važna praksa firme po tom pitanju.
Takođe, neke firme nude pojedinim zaposlenima službeni auto i plaćen prevoz, a u tom slučaju ne mari ako je plata nešto manja. S druge strane, neke podrazumevaju da ćete sami platiti transport. Proverite šta poslodavac u tom smislu nudi za vašu konkretnu poziciju.
Važno je i koliko vam vremena treba da stignete do posla, ali i da li vam je poslodavac obezbedio parking mesto, ili je na vama da nađete - plaćate svakodnevno svoj parking, da li imate fiksno ili klizno radno vreme.
Raspitajte se da li poslodavac od vas očekuje prekovremeni rad, a ako je tako, da li planira da vam to i plati. Nije za zanemariti ni opciju službenih putovanja. Neki poslovi zahtevaju da budete na terenu nekoliko dana nedeljno, pa je na vama da vidite da li na to možete da se obavežete. To je poseban problem za one sa malom decom, ili one koji imaju stariju osobu o kojoj moraju da brinu. Njima nikako ne odgovara iznenadni odlazak na put i prekovremeni rad.
A sve i da su vam plaćeni prekovremeni rad, parking, da vam je ponuđena odgovarajuća plata, razmislite da li biste se vi u tom okruženju prijatno osećali. Neke firme imaju takva pravila ponašanja, poput onog da ne smete ući u lift sa osobom koja je po rangu iznad vas.Nekad nije dozvoljena priča među kolegama, a još manje sa nadređenima. Najpoznatije pravilo je ono o oblačenju, koje većina firmi ima. U tom slučaju, raspitajte se da li ta firma daje i nešto novca da se obučete prema pravilima koja zahteva.
Ukoliko firma brine o svojim zaposlenima tako što im daje mogućnost stručnog usavršavanja, pohađanja kurseva, seminara, pa posledično i napredovanja na bolju poziciju, to su sve pozitivne strane.
Pre nego što prelomite da li je neki posao za vas pravi, upitajte sami sebe koliko želite da prihvatite ponudu i koliko je taj posao u skladu sa onim što vi mislite da je za vas, odnosno da se slaže sa vašim osobinama ličnosti.
Obavezno dajte sebi dovoljno vremena za razmišljanje, bez griže savesti ako vam se prosto neće da prihvatite posao. Nikad ne znate, možda ćete koliko sutra dobiti ponudu od firme koja je za vas idealna. Budite pošteni prema sebi ali i prema potencijalnom poslodavcu, ako to za vas nije to. A ako je baš taj posao za vas, i zadovoljio je sve pomenute kriterijume - čestitamo!