Hobi u CV-ju? Da, ali ne svaki!

Slanje CV-a, rezimea ili biografije godinama unazad je norma prilikom prijavljivanja za posao, kako u svetu tako i u Srbiji. Svrha ovog dokumenta je da, nekome ko vas ne poznaje, predstavi vas i vaše kvalifikacije. Kako je cilj da vas predstavi budućem poslodavcu u što boljem svetlu, biografija bi trebalo biti koncizna i lepo struktuirana, jer je biografija prvi stepenik koji treba da preskočite kako bi konačno došli i do razgovora, a na kraju i do željenog posla.
Dobar CV trebalo bi da privlači pažnju onog ko ga čita, da jasno i precizno prezentuje vaše kvalitete i da sadrži samo relevantne i konkretne informacije. Međutim, kada navedemo samo osnovne informacije poput ličnih podataka, obrazovanja, veština, sposobnosti i radnog iskustva, biografija može delovati pomalo bezlično. Kako bi izbegli ovu zamku i svom CV-ju dali ličniju notu kandidati često u njega unose i svoje hobije i interesovanja.
Dodavanje hobija i interesovanja na kraju biografije nije ništa novo i inovativno, ali budućem poslodavcu može pomoći da vas bolje upozna i zapamti. Osim toga što će ova stavka vašem CV-u dati topliju notu, daće poslodavcu i uvid u to šta vas motiviše i inspiriše. Takođe će reći dosta o vašoj sposobnosti oraganizacije slobodnog vremena i o vašim društvenim interakcijama. Kada navodite hobije i interesovanja važno je da budete iskreni i navedete samo one kojima se zaista bavite. Obavezno navedite hobi koji ističe osobine koje korespondiraju sa osobinama koje poslodavac traži, jer će vam to biti veliki plus.
Međutim ovo može biti mač sa dve oštrice. Iako vam može doneti dosta pozitivnog, ova stavka, pogrešno korišćena, takođe vas može i eliminisati. Preporuka je da izbegavate da navodite hobije kao što su čitanje knjiga, trčanje i slušanje muzike, jer oni ne govore ništa posebno o vama osim ako ne navedete specifičan žanr, ali zapravo u većini slučajeva samo sebi možete napraviti problem.
Ako na primer navedete da vam je hevi metal omiljeni žanr, to može biti loše prihvaćeno kod budućeg poslodavca i možete dovesti do toga da postanete žrtva stereotipa.
Nemojte otkrivati političku ili religioznu pripadnost, jer to može da naškodi vašem CV-u ukoliko ste, recimo, aktivan član neke crkve, a osoba koja ga čita strogi ateista. Navođenje da ste volonterski učestvovali u predizbornim kampanjama političkih stranaka takođe može biti veoma loša ideja.
Treba izbegavati pominjanje hobija koji oduzimaju dosta vremena ili onih koji mogu biti rizični kao što su planinarenje ili skakanje bandžijem, jer ste poslodavcu potrebni zdravi, spremni i sposobni. Hobije koji su irelevantni za posao na koji pretendujete nemojte navoditi jer će vam samo praviti gužvu u rezimeu.
Čudna interesovanja zadržite za sebe
Ukoliko imate interesovanja koja mnogi u vašoj okolini vide kao čudna, nikako ih ne navodite u biografiji. Recimo, ukoliko imate hobi kao na primer skupljanje noktiju sa ruku i nogu, nikako to ne pišite u CV. Zapravo, to nikome ne bi trebalo da kažete, a kamoli da navodite u radnoj biografiji.
Dakle, ako skupljate poštanske marke, a konkurišete za mesto menadžera marketinga, nemojte navoditi ovaj hobi. Ali ako konkurišete za mesto procenjivača poštanskih marki, onda taj hobi obavezno navedite.
Navođenje previše hobija u biografiji može se učiniti kao dobra stvar koja će pokazati širok dijapazon vaših osobina, ali imajte na umu da, kada to uradite, poslodavac može da se zapita kada će ova osoba imati vremena da odradi neki posao. Dva do tri hobija su sasvim dovoljna za vaš CV.
Gledanje nekih od serija na TV programu ili čitanje knjige određenog žanra pre par godina nije hobi i može vam napraviti problem ukoliko je osoba koja vas intervjuiše upoznata sa tom materijom i u neobaveznom razgovoru vam postavi pitanja na koje nećete imati odgovor. To će dovesti do neprijatnosti i navesti tu osobu da pomisli da ste lagali u rezimeu. Laganje u vezi hobija može baciti sumnju i na sve ostalo što ste naveli u biografiji.
Interesovanja koja navodite prilagodite određenom poslu za koji konkurišete jer u zavisnosti od toga različite aktivnosti mogu se drugačije protumačiti. Na primer, ako navedete igranje video igara kao hobi to vas može predstaviti kao samoživu individuu koja živi u svom malom virtuelnom svetu. Sa druge strane, isti taj hobi može imati ogromnu težinu ako se prijavljujete za posao developera ili grafičkog dizajnera igara.
Pre nego što navedete bilo koje interesovanje, naš savet je da se zapitate kako oni dodaju vrednost vašoj prijavi? Pokušajte da istaknete sposobnost interakcije i sposobnost da pomognete i komunicirate sa drugima. Uključite samo one aktivnosti koje jačaju vašu prijavu, a isključite one za koje niste sigurni da mogu da učine vaš CV privlačnijim.