Kako se zaposliti u “Heineken Srbija”?

Sigurno je da nije mali broj osoba u Srbiji koje bi rado da se zaposle u nekoj od poznatih pivara. Tu želju i nije nemoguće ostvariti u Srbiji. Domaću pivarsku industriju čini nekoliko kompanija, a među njima je, recimo, i Heineken, koji ima operacije u više od 70 zemalja sveta, a brendovi iz njihove palete konzumiraji se u 178 zemalja.
Da bi dobili posao u ovoj kompaniji, trebalo bi da imate na umu da oni najviše cene iskrenost, sigurnost, energičnost, odgovornost, spremnost za usavršavanje. Ako smatrate da imate te osobine, one bi mogle da vas kvalifikuju da postanete deo tima koji okuplja oko 85.000 ljudi širom sveta. “Halo oglasi posao” su za vas pitali Sektor ljudskih resursa u “Heineken Srbija” šta je to što je potrebno da pokaže kandidat, kako bi dobio posao u ovoj kompaniji.
HO: Šta biste savetovali kandidatima koji žele da se zaposle u vašoj kompaniji?
HS: Budite otvoreni, koncizni, struktuirani u svojim odgovorima i iskreni.
HO: Koje osobine je poželjno videti u samom startu, odnosno, šta je ono što prvo primetite kod kandidata na razgovoru za posao?
HS: Otvorenost za razgovor, sigurnost u svoje izlaganje i emocija koja je iskrena.
HO: Šta ako kandidatu nedostaju neke veštine? Da li je opravdano lagati ili je bolje da otvoreno kaže šta nikada nije radio?
HS: Mi cenimo iskrenost kod kandidata. Najbitnije je da kandidat poseduje sposobnost da uči i da se brzo prilagođava novim situacijama.
HO: Da li kandidat treba da navede i neke svoje mane ili je pametnije da priča samo o dobrim osobinama?
HS: Spremnost da se izreknu mane je dobar uvid u samosvest kandidata.
HO: Da li bi trebalo i kandidat da postavi pitanje? Zašto?
HS: Da, ukoliko postoji nešo što kandidata dodatno zanima ili nismo pokrili, a ne da bi se ispunila forma.
HO: Da li je pitanje o plati nepristojno ili prihvatljivo? Ako je prihvatljivo, kada ga je mudro postaviti i na koji način?
HS: Budući da razumemo da kandidatima ovo može predstavljati neprijatnost, naša praksa je da mi pitamo o očekivanjima kandidata na samom kraju intervjua.
HO: Kako se treba ponašati na razgovoru, odnosno, koji je vaš savet za što bolji prvi utisak?
HS: Svako treba da se ponaša u skladu sa svojom prirodom, jer će u protivnom izgledati da je ponašanje naučeno i delovaće veštački.
HO: Da li je trema eliminatorna? Šta to govori o kandidatu?
HS: Pozitivna trema je uvek dobar znak, ali ne treba da utiče na kvalitet odgovora.
HO: Koliko se u vašoj kompaniji toleriše kašnjenje na razgovor za posao?
HS: Tolerišemo u pristojnoj meri. Uvek se mogu desiti nepredviđene okolnosti, ali kandidati isto tako treba da računaju na to kada procenjuju vreme dolaska. Bitno je da se kandidat javi na vreme ukoliko su se desile neplanirane okolnosti.
HO: Postoje dileme da li je na razgovor potrebno doći poštujući biznis dres kod ili je dozvoljeno i opuštenije odevanje?
HS: Sve zavisi od pozicije na koju se osoba prijavila. To je stvar procene i dobrog ukusa.
HO: Kako biste opisali osobu koja je idealan kandidat za vašu kompaniju?
HS: Dinamična, energična, inovativna, odgovorna, spremna da uči i usavršava se.