Vizija i strast poželjni u obavljanju posla

Zainteresovani ste da radite u bankarskom sektoru, na mestu koje pruža puno mogućnosti za razvoj, u dinamičnoj i energičnoj radnoj atmosferi sa timom profesionalaca, a uz to ste još i spremni da uložite svoj maksimum? U tom slučaju NLB Banka vam poručuje – „pošaljite nam svoju biografiju“.
NLB Banka Beograd posluje kroz razgranatu poslovnu mrežu koju čine tri regiona i 33 ekspoziture i zapošljava blizu 450 ljudi. Uprkos tome što je ovaj period izuzetno izazovan za bankarski sektor, navode oni, ta banka je u ovom periodu otvorila nove ekspoziture u Čačku i Užicu, a privodi kraju i pripreme za otvaranje ekspoziture u Šapcu. Dakle, prilike za posao ima.
Na pitanja „Halo oglasa Posao“ kako biraju zaposlene od mnoštva kandidata koji se interesuju za NLB banku, odgovorila je Andrijana Jevtić Aleksić, direktorka Službe za ljudske resurse u ovoj slovenačkoj banci.
HO: Kojim kandidatima biste savetovali da pošalju biografiju vašoj banci?
AJA: Svima koji su zainteresovani za rad u NLB Banci savetujemo da pošalju biografiju preko našeg sajta, a mi ćemo svaku od njih detaljno razmotriti i sagledati sve mogućnosti.
HO: Koje osobine je poželjno videti u samom startu?
AJA: Prva stvar koja na svakog intervjuera ostavlja utisak je zainteresovanost kandidata za obavljanje posla za koji ga intervjuišemo. Nama je izuzetno značajno da kod kandidata uočimo posvećenost i osećaj lične odgovornosti. Takođe, važno je da u njemu prepoznamo spremnost da sarađuje sa ostalim kolegama, da sa njima deli iskustvo i znanje, da podrži kolege u njihovim aktivnostima, jer dobra saradnja i komunikacija u timu predstavljaju ključ za uspeh u celini.
HO: Šta je ono što prvo primetite kod kandidata na razgovoru za posao?
AJA: Uvek se najpre primeti stav koji kandidat ima, energija kojom zrači i njegova motivisanost. Svakako se primeti i trema koju čak i kandidati sa višegodišnjim radnim iskustvima ponekad imaju.
HO: Da li je trema eliminatorna? Šta to govori o kandidatu?
AJA: Trema nije ništa čudno u situaciji kada dolazite na razgovor tokom kojeg će vas neko procenjivati, kako na osnovu onoga što kažete, tako i na osnovu neverbalne komunikacije. Doza pozitivne treme čak je i poželjna, jer pokazuje da vam je stalo do ishoda. Kada pričamo o stvarnoj tremi ona može da bude znak da kandidat nema iskustva u razgovorima za posao, što svakako ne sme biti eliminatorni faktor prilikom izbora. Zato bi osoba koja vodi razgovor trebalo da nađe način da opusti kandidata kako bi razgovor mogao nesmetano da se odvija i kako trema ne bi zamaglila sliku o njegovim istinskim kvalitetima.
Klijent u fokusu
HO: Koja je vaša parola, vaš pristup?
AJA: Mi smo u NLB Banci okupili izuzetno stručan tim. To su profesionalci koji dele istu viziju i strast u poslu. Svi naši zaposleni su spremni da ulože maksimum u komunikaciji i saradnji sa našim klijentima, koji su u fokusu naših aktivnosti i čije zadovoljstvo i poverenje su za nas osnova svega što radimo. Oni su se pridružili našem timu, jer im pružamo puno mogućnosti, pre svega u kontekstu njihovog razvoja, ali i u smislu rada u dinamičnoj i energičnoj radnoj atmosferi.
HO: Postoje dileme da li je na razgovor potrebno doći postujući biznis dres kod ili je dozvoljeno i opuštenije odevanje?
AJA: Kad pričamo o bankarskim institucijama, svakako je poželjno da kandidati za posao vode računa o dres kodu primerenom poslovnom svetu. To kako je kandidat obučen nije presudan faktor u donošenju odluke o njegovom zapošljavanju, ali je sigurno da daje neku sliku o njemu i da govori o njegovoj ozbiljnosti.
HO: U slučaju da kandidatu nedostaju neke veštine, prema vašim pravilima, da li je opravdano lagati ili je bolje da prizna šta nikada nije radio?
AJA: Kompanije imaju metode za razvoj veština zaposlenih koje su im neophodne za obavljanje aktivnosti za koje su zaduženi. Nije retkost da kompanije za neke pozicije čak i traže kandidate čije neke od veština mogu biti razvijene u skladu sa kompanijskim strategijama. Nije poželjno lagati, mnogo se više ceni iskrenost kandidata na razgovoru uz, naravno, pokazivanje želje za učenjem i motivacije za određeno radno mesto. Nije potrebno puno vremena da kandidat kome je data prilika za posao pokaže svoja znanja i veštine, a ukoliko se pokaže da ih je pogrešno predstavio, to stvara negativnu sliku o njemu kod poslodavca.
HO: To znači da bi kandidat mogao otvoreno da kaže i šta smatra svojim manama?
AJA: Poželjno je da kaže i koje su mu mane, jer to pokazuje da je pre svega iskren, što je kvalitet koji se ceni. Naravno, ne treba u tome ni preterivati. Na primer, ukoliko kažete da vam je mana tvrdoglavost, neko će to videti kao manu, ali ne nužno - može govoriti u prilog tome da ne odustajete lako i da se borite za svoje stavove. Nije preporučljivo pričati samo o vrlinama jer ljudi koji poseduju samo vrline, koji su savršeni, ne postoje, pa je pominjanje i mana pokazatelj vaše objektivnosti.
HO: Da li bi trebalo i kandidat da postavi pitanje? Zašto?
AJA: Apsolutno je poželjno da kandidat postavi pitanje na razgovoru, to o kandidatu govori da je zainteresovan, da se spremio za razgovor i da ima iskrenu želju za radom u datoj kompaniji. Uvek je poželjno postaviti pitanje o samoj poziciji, o mogućnosti razvoja u kompaniji, prilikama koje kompanija nudi.
HO: Da li je pitanje o plati nepristojno ili prihvatljivo?
AJA: Pitanje o plati je jedna od tema uobičajenih na razgovoru za posao. Sve više poslodavaca u Srbiji sami od kandidata traže da kažu svoja očekivanja u smislu visine zarade, kako bi bili sigurni da proces selekcije mogu nastaviti dalje sa određenim kandidatom, odnosno da su njegova očekivanja u saglasnosti sa planovima poslodavca za tu poziciju. Nije pogrešno da kandidat sam postavi to pitanje, ali savetujemo da vode računa o tome u kom trenutku će to učiniti. Preporučujemo da to bude na kraju razgovora, a važno je da to ne bude jedino pitanje koje ćete postaviti. Ako je to jedino što ste pitali, vaš potencijalni poslodavac može steći utisak da je to jedino što vas zanima.
HO: Kada je reč o neverbalnoj komunikaciji, koji je vaš savet za što bolji prvi utisak?
AJA: Kontakt očima ili njegovo izbegavanje je nešto što se uvek primeti na razgovoru za posao, može puno toga reći o kandidatu, pre svega da je nesiguran, što nije utisak koji treba ostaviti na razgovoru. Ono što je bitan segment prvog utiska svakako jeste i dres kod, kao i način rukovanja. Naš savet kandidatima bi bio da čak iako imaju tremu vode računa o kontaktu očima, svom govoru tela na razgovoru, kao i prirodnom osmehu.
HO: Koliko se toleriše kašnjenje na razgovor?
AJA: Kašnjenje na razgovor se smatra neadekvatnim. Sigurno da ima situacija kada je kašnjenje opravdano, ali kada to nije slučaj, dovodi u pitanje to koliko je kandidatu stalo do poslovne prilike koja mu se nudi.
HO: Kako biste opisali osobu koja je idealan kandidat za vašu banku?
AJA: Idealan kandidat za NLB banku je, pre svega, osoba koja je zaista motivisana, kojoj je stalo do poslovne prilike koja joj se nudi, koja želi da se razvija i napreduje u svom poslu. Važno je da ima osećaj lične odgovornosti s jedne, ali i spremnost da sarađuje sa kolegama i bude im od pomoći sa druge strane. Smatramo da je ovo dobitna kombinacija za obe strane, koja donosi dodatnu vrednost ne samo kompaniji, već i samom kandidatu.