Jednostavan vodič za tri najčešće vrste farova

Farovi igraju značajnu ulogu u sigurnosti prilikom vožnje. Drugačije se nazivaju auto lampe i jedan su od osnovnih delova svakog vozila. Američka istraživanja pokazala su da se skoro 50% saobraćajnih nezgoda dešava noću, pa je samim tim veoma bitan kvalitet farova i njihova ispravnost.
Izanaliziraćemo tri osnovne vrste i način na koji rade: halogene sijalice, HID i LED.
Halogene sijalice
Do nedavno, sva duga i kratka svetla bila su sijalice sa žarnom niti. One rade na isti način kao i obična sijalica u domaćinstvu, jer električna struja zagreva vrlo tanku metalnu nit.
U većini slučajeva sijalice su napunjene halogenim gasom što omogućava sijalici da radi jače i samim tim svetlije. U nekim slučajevima sijalice se pune ksenonskim gasom (nemojte ih mešati sa ksenonskim HID svetlima) pa daju belu, svetliju svetlost. U starijim modelima sijalica je zapečaćena u sočivo fara i mora se menjati kao celina.
Migavci, svetla za parkiranje, zadnja svetla i ostala često koriste ove sijalice, iako se polako zamenjuju sa LED sijalicama.
HID/Xenon i Bi-Xenon
HID (High Intensity Discharge) označava pražnjenje visokog intenziteta i ove sijalice nemaju nit poput uobičajenih sijalica. One rade po drugačijem principu, svetlost dolazi iz luka električne energije koji preskače dve elektrode u staklenoj cevi ispunjenoj ksenonskim gasom.
Ova svetla zahtevaju prigušnicu koja je mala elektronska kutija koja pokreće svetlo i kontroliše njegov izlaz. Prigušnica pojačava napon za nekoliko hiljada kako bi napravila luk, a zatim ga vraća na stotine volti da bi ga održavala. HID svetla su mnogo svetlija i belja od običnih žarulja sa žarnom niti i uglavnom traju duže (oko 2000 sati).
Ove sijalice koštaju znatno više od običnih sijalica, ali zamena nije ništa složenija. Često će automobil opremljen HID svetlima i dalje koristiti halogene sijalice za duga svetla ili kombinaciju HID i sijalica sa žarnom niti.
LED diode
LED je skraćenica od Light Emitting Diode odnosno „dioda koja emituje svetlost“. Zbog male potrošnje energije i ultra dugog veka upotrebe LED se sve više koriste za farove, zadnja svetla i indikatore.
LED farovi se koriste samo kao kratka/duga svetla na novim, luksuznim i hibridnim vozilima, ali su sve češći i traju duže i od HID sijalica. LED se sve više koristi za žmigavce, kočiona svetla, svetla za maglu i još mnogo toga i mogu trajati kao i automobil u ovim primenama.
Moguće je umesto običnih sijalica postaviti LED, ali imajte na umu da zbog njihove male potrošnje energije mogu da aktiviraju lampice upozorenja, jer automobil može pomisliti da svetlo ne radi. Ukoliko se to dogodi, potrebne su vam 'CANbus LED' koje su opremljene malim otpornikom koji simulira potrošnju energije normalne sijalice. U starijim modelima automobila, LED sijalice žmigavaca možda neće pravilno treptati bez dodatnih otpornika ili ugradnje releja.